Advisory Council Membership List
The Monitor Sanctuary Advisory Council (Council) consists of 11 non-government voting members, representing key constituent groups; eight key government seats (and alternate), representing agencies who have responsibilities that require coordination with sanctuary staff; and one non-voting youth seat.
Non-government members of the council are selected through a competitive application process. A committee of three non-sanctuary employees reviews all applications and recommends the top three candidates for each vacant seat. The sanctuary manager then selects one representative for each vacant seat. Standard background checks are conducted on each of the selected individuals.
Government agencies appoint primary and alternate members who serve until their agency reappoints a new member to the seat.
To see council members' biographies and terms click here.
To download a PDF of council members and terms click here.
Current Community Voting Members
Council Officers:
Council Chair: Joe Poe
Council Vice Chair: Jim Tobin
Council Seats:
Citizen-at-Large: Jim Tobin
Conservation: Kim Kenyon
Economic Development: Tom Kies
Education: Salvatore Mercogliano
Heritage Tourism: Andre Nabors
Maritime Archaeological Research: Nathan Richards
Ocean Sports: Debby Boyce
Recreational/Commercial Fishing: K.P. Scott
Recreational/Commercial Fishing: Rom Whitaker
Recreational Diving: Kamau Sadiki
Recreational Diving: Joe Poe
The Mariners' Museum: Will Hoffman
Alternate: Tina Gutshall
Student Seat: Stephanie Sterling (Non-voting Member)
Current Government Members & Alternates
National Park Service: Dave Hallac
Alternate: To be appointed
North Carolina Department of Natural and Cultural Resources, Office of State Archaeology: Chris Southerly
Alternate: To be appointed
North Carolina Dept. of Environmental Quality: Jason Peters
Alternate: Steve Poland
North Carolina Local (Town/City/County) Government: Charles "Bucky" Oliver (Beaufort, NC)
Alternate: Bob Terwilliger
North Carolina Local (Town/City/County) Government: Bobby Outten (Dare County, NC)
Alternate: Drew Pearson
US Coast Guard: LCDR Matthew Kahley
Alternate: Kate Moore
US Navy: Robert Neyland
Alternate: Alexis Catsambis
Virginia Department of Historic Resources: Brendan Burke
Alternate: Samantha Henderson
Former Advisory Council Members
Anna Beckwith (12/16 - 12/18)
Rec/Com Fishing
LDCD Patricia Bennett (7/14 to 4/18)
U.S. Coast Guard
Gabriella Biava (04/15 – 04/17)
Youth Seat
Mitch Bowman (2/06 to 2/10)
Heritage Tourism
Scott Boyd (5/08 to 5/10)
Citizen-at-Large
Karen Brown (1/20 to 1/21)
Economic Development
LCDR Timothy Brown (2/08 to 2/10)
U.S. Coast Guard
James (Jim) Bunch (5/08 to 5/16)
Recreational Diving
Charlie Burgess (6/15 to 2/17)
North Carolina Local Government (Beaufort, N.C.)
Steve Claggett (02/11 – 09/17)
North Carolina Department of Natural and Cultural Resources, Office of State Archaeology
Mike Clem (6/15 to 11/18)
Virginia Department of Historic Resources (Alternate)
Dave Conlin (2/08 to 5/15)
National Park Service
Braxton Davis (6/12 to 6/14)
North Carolina Dept. of Environment and Natural Resources
Michele Duval (10/16 to 03/18)
North Carolina Department of Environmental Quality, Division of Marine Fisheries
Ron Grayson (2/09 to 2/11)
Virginia Department of Historic Resources
Terri Kirby-Hathaway (06/08 to 11/14)
Education
Jenna Hartley (3/19 – 3/21)
Student Seat
Lauren Hermley (6/11 to 6/13)
Heritage Tourism
Anna Holloway (2/06 to 11/14)
The Mariners' Museum
Anna Holloway (6/15 to 5/16)
The National Park Service (Alternate)
Stewart Katz (4/13 to 7/19)
Economic Development
Jay Kavanagh (2/11 to 6/14)
Recreation/Commercial Fishing
Roger Kirchen (2/06 to 2/08)
Virginia Department of Historic Resources
David Krop (2/08 to 9/15)
The Mariners' Museum
Greg LaBudde (6/15 to 8/20)
Virginia Department of Historic Resources (Alternate)
Matt Landrum (12/16 – 3/21)
Ocean Sports and Recreational Diving
Susan Langley (2/06 to 2/16)
Archaeological Research
Richard Lawrence (2/06 to 2/11)
North Carolina Department of Cultural Resources
Bradley McDonald (4/13 to 12/13)
Virginia Department of Historic Resources
Jay Moore (11/14 to 11/15)
The Mariners' Museum (Alternate)
John W. Morris III (11/12 - 1/19)
N.C. Dept. of Natural and Cultural Resources
Larry Murphy (2/06 to 2/10)
National Park Service
Everette Newton (12/18 to 3/22)
North Carolina Local Government - Beaufort, NC
Claire Peachey (2/06 to 2/08)
U.S. Navy
Joe Poe (6/11 to 6/16)
Citizen-at-Large
John Quarstein (11/14 to 11/17)
The Mariners' Museum
Donald Reynolds (2/06 to 2/08)
Recreational Diving
LCDR Kevin Saunders (4/10 to 6/14)
U.S. Coast Guard
Joseph Schwarzer (2/06 to 2/10)
North Carolina Maritime Museums
Will Serratelli (2/10 to 5/12)
Youth Seat
Wayne Smith (2/05 to 2/16)
Conservation
Doug Stover (2/09 to 7/13)
National Park Service (Alternate)
LCDR David Stutt (5/18 to 8/20)
U.S. Coast Guard
David Sybert (6/16 to 6/20)
Education Seat
Jim Tobin (3/14 to 3/16)
Heritage Tourism
Barclay C. Trimble 10/13 to 6/14)
National Park Service (Alternate)
Sarah Watkins-Kenney (12/16 - 12/18)
Conservation
Mark Wilde-Ramsing (2/06 to 2/12)
North Carolina Department of Cultural Resources
Joanna Wilson (2/06 to 5/15)
Virginia Department of Historic Resources
Channing Zucker (2/06 to 2/08)
Citizen-at-Large
Tyler Zminkowski (9/12 to 6/14)
Youth Seat